» » » روده گوسفندی

 
 
 

روده گوسفندی

نویسنده: shayegan | تاریخ: 3-08-1393, 17:17 | بازدیدها: 243

0
تاريخچه روده گوسفندى ؛آيا ميدانيد كه از روده گوسفند در تهيه نخ بخيه جراحي ، تارهاي راكت تنيس ، سيم تار و ويولون ، زه تيركمان، عزبان، روكش سوسيس و كالباس هاو در بعضي ماشين آلات صنعتي بكار برده مي شود ؟
در گذشته پهلوانان و رزم آوران ايران قديم در مبازرات جنگي و نمايشات سلحشوري خود از تيروكمان استفاده ميكردند كه در ساخت آن زه بكار برده مي شد. زه را از تاباندن روده گوسفند و بز تهيه مي كردند.
حدودا" در هشتاد سال قبل مهاجريني از كشور شوروي كه در ساخت روده تخصص داشتند به ايران آمدند و از روده گوسفند و بز جهت صدور آن به خارج از كشور براي روكش سوسيس استفاده نموده و ساخت آنرا به كارگراني كه در ساخت زه مهارت داشتند آموزش دادند. ساخت روده بوسيله دست و با استفاده از چوب خيزران كه داراي لعاب مخصوصي است انجام مي گرفت و با برداشتن يك پوست داخلي و يك پوست خارجي روده را بحالت روكش آماده جهت پر نمودن گوشت مهيا مي كرد.
روده گوسفند و بز بطريق ياد شده و بصورت ارژينال ابتدا به شوروي و سپس به آمريكا و آلمان غربي صادر مي شد. در اين كشورها، روده با قطر12 الي 30 ميلي متر ابتدا بصورت دستي و سپس با دستگاهي شبيه كوليس مكانيكي كاليبره و از آب پر ميشود. پس از آن كاليبرها را جدا نموده و آماده پر كردن گوشت بوسيله ماشينهاي گوشت پركني منمودند. .
بعدها چون هزينه كارگري در كشورهاي غربي گران بود، شخصي بنام اپن هايمر از كشور آمريكا به تركيه و ايران مسافرت نموده و كاليبره نمودن روده گوسفند و بز را به كارگران ايراني آموزش داد، تا از آن پس روده به طريقي كاليبره شده طبق استاندارد بين المللي بدست مصرف كنندگان برسد. كارگران ايراني با استعداد قابل توجه خود در كاليبره نمودن روده چنان شهره شدند كه بعضي از آنها به خارج از كشور و به كشورهاي غربي رفته و در آنجا مشغول بكار شدند . جنس روده ايران و كيفيت و مرغوبيت نوع كار آن باعث رونق بسيار اين كالا شده و خريداران خارجي ترجيح ميدادند روده ايران را خريداري نمايند.
كشورهاي غربي از سالها قبل درصدد تهيه و ساخت روده مصنوعي برآمدند و با ساخت آن تصور مي كردند مي توانند روده مصنوعي را جايگزين روده طيبعي نموده و با گراني آن مبارزه كنند، لكن چندان موفقيتي بدست نياوردند.


مراحل كار ساخت روده:
روده طی 9 مرحله فرآوری می شود ، وزن اولیه روده گوسفند 2 کیلو گرم ميباش كه درمراحل پروسه هنگ و فرآوری این وزن به 100 گرم می رسد.
روده كه از شكم گوسفند در مي آيد بنام روده لشي معروف است ( حاوي محتويات)
تخليه بايد سريع اين كار صورت گيرد تا رنگ روده عوض نشود . سپس روده ها را به دسته هاي ده تايي تقسيم بندي مي كنند.
انتقال به كارگاه لشي گيري: در اين كارگاه روده ها را با چوب خيزران را پاك كرده و به كارخانه انتقال ميدهند .كارخانه بايد محيطي تميز و عاري از ميكروب باشد و اصول بهداشتي در آن كاملا" رعايت شود. در اين جا روده ها دسته بندي شده و به دسته هاي A,B,C يعني درجه 1و2و3 تقسيم مي شوند.
بمنظور صادرات اين كالا نوع درجه 1 و 2 آن صادر مي شود .
هر يك هنگ مبناي محاسبه پولي و صادراتي است و در خارج از كشور آن را "يارد" مي نامند . 90% صادرات روده ايران به كشورهاي اروپايي و عمده این محصول ٧٥ سال است كه به کشور آلمان صادر می شود و قيمت آنها هم بر مبناي كاليبرها و درجه 1 و 2 متفاوت است. روده ايران در سراسر دنيا از معروفيت و مرغوبيت بالايي برخوردار است. زيرا كارها توسط افراد متخصص بصورت دستي و با ظرافت و دقت بالايي انجام مي گيرند.
گرما از مهمترين عواملي است كه باعث فساد روده و غيرقابل مصرف شدن آن مي شود به همين علت روده را پس از سرد كردن سريع نمك سود نموده و در سردخانه نگهداري مي كنند.
بيشترين صادرات روده از استان تهران بوده است بطوري كه در سال گذشته 75% صادرات روده ايران از اين استان بوده است.
روده ايران بعد از زغفران و خاويار در دنيا مقام سوم را دارد و از نظر كمي و كيفي مقام اول را دارد.
هنگ و دسته بندى روده صادراتى؛
هر ٩١ متر يك هنگ (yard) راتشكيل ميدهد و
هر ١٠ هنگ كه بسته به كشور سفارش دهنده كم و زياد هم ميشه يك دسته ميشوند،
كه با حلقه هاى رنگى (آبى،قرمز،سفيد) كه استاندارد جهانى دارند كاليبرشان مشخص ميشود،
كاليبرهاى باريكتر براى نخ بخيه و كاليبرهاى بزرگتر جهت روكش سوسيس و كالباس استفاده ميشود،
ایران جزءپنج کشور اول دنیا از جمله چین،مصر،ترکیه و سوریه در بخش صادرات روده قرار داردومیزان صادرات روده از ايران 5 میلیون هنگ(واحد صادرات روده ) مى باشد


روده گوسفندی

روده گوسفندی

روده گوسفندی

روده گوسفندی

موضوعات: خبرها / bowel

بازدید کننده عزیز, شما هنوز به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.